הטכניקה

יסודות איתנים אינם רועדים

תרגול מוליד ביטחון. ביטחון מוליד תקווה. תקווה מולידה שלווה.

קונפיוציוס

במהלך שנים רבות למדתי, חקרתי, בדקתי, והתנסיתי על עצמי (נאה דורש, נאה מקיים), אספתי כלים ממגוון גישות קוליות המובילות בעולם כיום (Speech Level Singing/ Institute for Vocal Advancement, Estill, Vocology in Practice, Complete Vocal Technique). הבסיס הטכני של העבודה הטכנית הוא פשוט למדי, ומתבסס קודם כל על ההבנה שהגוף שלנו הוא כלי פיזיקלי, ובדיוק כמו בניין שתפקידו לעמוד מבלי להתמוטט, או מטוס שצריך להתרומם באוויר מבלי להתרסק, הוא מציית לחוקים פיזיקליים ברורים.

כשאנחנו מבינים את החוקים האלו, אנחנו יכולים לפעול בהתאם להם – אנחנו לא צריכים לנחש, לעבוד לפי תחושות מעורפלות או דימויים לא-ברורים. באמצעותם אנחנו יכולים להבין מה גורם למצב קולי מסוים (נניח, לוחץ בגרון) ולפתור את הבעיה באמצעות תרגילים מדויקים המותאמים ספציפית לכם, לקול שלכם, ולשלב בו אתם נמצאים.

רוצים לדעת יותר על הטכניקה?

היישום

בונים גשרים, פותרים בעיות

תרגילי קול זה דבר אחד, וחשוב מאוד. תרגיל קולי מאפשר לנו לפתח את היכולות הגופניות הנדרשות באופן מבוקר ונשלט, כמו חדר כושר. אבל שיר הוא כבר חיה אחרת לגמרי. שיר הוא יצירת אמנות, אבל לפני כן הוא בעצם שילוב של צלילים רבים, מילים שהופכות למשפטים, משפטים שהופכים לבתים ולפזמונים – שדה נהדר של מוזיקה, שלפעמים הופך לשדה מוקשים טכני.

בשלב זה אנחנו מפרקים את השיר, ממפים את הבעיות הקוליות, רואים היכן זה מרגיש גבוה מדי, היכן זה לוחץ, או היכן נגמר האוויר – ופותרים אותן. עם עבודה נכונה, שיר קשה הופך לשיר קל.

ביצוע והגשה

מדוע אנחנו שרים

תרגול טכניקה זה חשוב, ויישום זה חשוב עוד יותר, אבל מה שבאמת חשוב, גם לנו וגם לקהל, הוא לא האופן הטכני בו שרנו, אלא האופן המוזיקלי והרגשי בו הגשנו את השיר לקהל. הקהל לא מגיע לשפוט את הביצועים שלנו. הוא מגיע ליהנות, להתרגש, ולקבל מכם משהו שאי אפשר לנסח במילים, אבל יודעים כשזה שם. אם הטכניקה והיישום מסווגים תחת "מיומנות," הרי שההגשה מסווגת תחת "אמנות."

בחלק הזה של העבודה אנחנו מבינים מה, על מה, ומדוע השיר. נתייחס לטקסט, ונבין מי מדבר ועל מה; נתייחס למלודיה, ונראה מדוע היא עולה כאן ויורדת שם; נשתמש באפקטים כגון ויברטו, שינויי דינמיקה, לכלוך או דיסטורשן.

אבל הכי חשוב – נתייחס אליכם. נראה מי אתם, איפה אתם נמצאים, ומה תפקידכם בעולם השיר. אחרי הכל, הקהל מגיע לשמוע אתכם, להקשיב למה שיש לכם לומר. רק אתם יודעים מה אתם רוצים לומר – אבל אני יכול להדריך אתכם בדרך לשם. בואו נלך את הדרך הזו ביחד.

צרו קשר

ונתחיל

יאללה, בואו נתחיל

השאירו שם, מייל, וטלפון, ונחזור אליכם ממש מהר.

  • אנו שומרים על פרטיותכם. לעולם לא נעביר את המידע לצד שלישי.