שאלות נפוצות

לפני, אחרי, בתוך, ומסביב

לעיתים השאלות מורכבות, אך התשובות פשוטות!

ד"ר סוס

בתוך השיעורים

כן, בהחלט, לגמרי כן. זה לא משנה מה רמת המיומנות שלכם כרגע – שירה זה כלי מוזיקלי, וכמו כל כלי מוזיקלי אחר, כשעובדים נכון ומתמידים – בהכרח משתפרים.

לעוד מידע על השיעורים, הטכניקה, איך עובדים ואיך משתפרים, בקרו בעמוד הטכניקה.

ובכן, זה תלוי למה אתם מתכוונים כשאתם אומרים "לשיר טוב או יפה." העבודה בשיעורים מתבססת על ידע, טכניקות, וכלים מתקדמים שהוכחו כנכונים ומועילים בשיפור היכולות הווקליות. משום כך, אפשר להרגיש הקלה ושיפור כבר לאחר השיעור הראשון.

עם זאת, שירה היא מיומנות, למעשה מיומנות ברמה גבוהה מאוד, המתרחשת בו-זמנית במישור הפיזי, המוזיקלי, והרגשי. אפשר לבלות חיים שלמים בלימוד שירה, בדיוק כמו כל כלי מוזיקלי אחר. ובכל זאת, כשיש מדריך מנוסה ותלמיד מלא רצון והתמדה, אפשר להרגיש שיפור כבר לאחר השיעור הראשון, ושדרוג ניכר של המיומנות לאחר חודשים ספורים של עבודה.

ובכן, כן ולא.

כן – בגלל שאפשר בהחלט לשפר, לשדרג, ולהעשיר את הקול שלכם. אם יש לו רגעים, או אפילו אזורים שלמים, בהם הוא נשמע חלש מדי, לחוץ מדי, אוורירי מדי, או מזייף מדי, בהחלט אפשר ורצוי לעשות משהו בעניין. הקול שלכם לא מיומן עדיין, אבל עם אימונים נכונים הוא יהפוך לחזק יותר, גמיש יותר, ועשיר יותר.

ולא – הקול שלכם הוא לא כמו גיטרה או פסנתר. בכל מקרה אחר, כאשר נמאס לנו מהכלי הנוכחי שיש ברשותינו, אנחנו יכולים פשוט למכור אותו ולקנות אחד אחר. לא כך עם הקול. הקול שלנו הוא חלק מהגוף שלנו, במובן הפיזי ביותר של המילה, והוא הכלי העיקרי שלנו בתקשורת שלנו עם העולם. לטוב ולרע, הוא מי שאנחנו.

והנה החלק החשוב – הקול שלכם בסדר גמור איך שהוא, בגלל שאתם בסדר גמור איך שאתם. יש לכם את כל מה שצריך. אפשר כמובן לשפר את היכולות הקוליות שלכם, אבל כל עוד תרשו לקול להיות מחובר למי שאתם, הוא יישמע נהדר. אתם יכולים לשיר, כבר עכשיו, עם הקול שלכם, בגלל שהוא שלכם.

כמו בשאלה הקודמת – לא. הוא פשוט יהפוך לגרסה טובה יותר של עצמו. קראו עוד בעמוד הטכניקה.

בשיעור הראשון נכיר קודם כל אחד את השני. אשמע מכם על הניסיון המוזיקלי והקולי שלכם, ומה אתם אוהבים לעשות, לשמוע ולשיר. ספרו לי יש לכם פרויקטים מוזיקליים בהווה, ומה אתם מתכננים מבחינה מוזיקלית לעתיד הקרוב והרחוק.

לאחר מכן, אנחנו נעשה תרגיל פשוט שמטרתו היא לספק מידע על הקול שלכם – מה הוא רגיל לעשות כרגע, היכן הוא פועל ביעילות והיכן פחות. לאחר מכן, עידן יתאים עבורכם תרגילים מדויקים והמתאימים במיוחד לכם ולקול שלכם, בכדי להביא אותו ממקום של חוסר איזון למקום מאוזן ויעיל.

קראו עוד בעמוד הטכניקה.

כן בהחלט! למרות שזמר באופרה נשמע לנו אחרת לגמרי מזמר רוק, וזמר פופ נשמע לנו אחרת מזמר בלוז – בסופו של דבר, לכולם יש את אותו הכלי, והוא פועל באותו האופן בכפוף לאותם חוקים. ההבדלים הסגנוניים הגדולים שאנחנו שומעים בין זמר אופרה לזמר רוק הם למעשה תוצאה של הבדלים קטנים יחסית ברמה הטכנית. המודל המתקדם איתו אנו עובדים מאפשר לנו להבין, למפות, וליישם את ההבדלים הטכניים הללו בהתאם לסגנון אותו אתם אוהבים.

קראו עוד בעמוד הטכניקה.

כן! עידן מכיר (ואוהב) סגנונות מטאל רבים. אפשר בהחלט לשיר עם אפקטים קוליים כגון חספוס/ grit, גראולינג, וסקרימינג בצורה בטוחה ובריאה. לא צריך "להיוולד עם זה" – יש לכם את כל מה שצריך.

המודל הטכני המתקדם מאפשר לנו למפות ולעשות שימוש בשלל מקורות הסאונד והרטט שיש לנו בכדי ליצור שלל גווני קול, גם את אלו שמסורתית נחשבים מכוערים או לא-רצויים. לאמנות הרי, אין גבולות.

קראו עוד בעמוד הטכניקה.

ווקולוגיה היא מדע חדש יחסית (מהעשורים האחרונים) שמאפשר לנו, הזמרים והמורים, להבין את הקול שלנו לא ככלי אחד, אלא כמערכת של כמה גורמים שכולם משתתפים בהפקת הקול. כך למשל, מערכת הנשימה (אוויר) היא תוצאה של פעולתם של כמה איברים ושרירים בגוף; מערכת הרטט (מיתרי הקול עצמם) גם היא מורכבת ממספר פרמטרים (נניח, אורך המיתרים, ועובי המיתרים), ומערכת התהודה (חללי התהודה השונים שמעצבים את הסאונד). יותר מכך – הווקולוגיה מאפשרת לנו להבין איך מכוונים ומשפרים את כל החלקים האלו כך שיעבדו ביחד, אחד עם השני, במקום אחד לעומת השני.

ישנן שיטות וגישות רבות לפיתוח קול, והרבה מהן טובות. אך הסיבה שבחרתי לעבוד מהזווית הווקולוגית היא בדיוק בגלל שהיא מאפשרת לנו להתבסס על ידע מדעי – אנטומי, פיזיקילי ואקוסטי – ולשלב את הטוב בכל הגישות הקיימות. זוהי למעשה גישה בין-תחומית המגובה בידע מדעי אמיתי, המאפשרת לנו להגיע בשיעורים לתוצאות טובות יותר, מהירות יותר, ויציבות יותר.

החל מאוקטובר 2019, אני חבר ברשת המורים הבינלאומית Vocology In Practice (השני בארץ סה"כ). זו רשת של מורים מעולים מרחבי העולם, שכולם מחויבים לפתיחות דעת, מקצועיות חסרת-פשרות, ולקיחת התלמידים שלנו קדימה, בביטחון, מתוך ידע, ובקצב שלהם.

לפני, אחרי וסביב השיעורים

שאלה מצוינת. עידן הוא זמר פעיל, מוזיקאי מופיע, ומורה לפיתוח קול כבר שנים רבות. יש לו הכשרה וניסיון לימוד פעיל ממסגרות בינלאומיות רבות, כגון Speech Level Singing/ Institute for Vocal Advancement, ומשלב כלים מגישות רבות נוספות, כגון Estill, CVT, ואחרות. יש לו ידע וניסיון מוכחים בטכניקות ובמחקר הקולי העדכניים והמתקדמים ביותר. קראו עוד על עידן כאן.

החל מאוקטובר 2019, עידן חבר ברשת המורים הבינלאומית Vocology In Practice (השני בארץ סה"כ). זו רשת של מורים מעולים מרחבי העולם, שכולם מחויבים לפתיחות דעת, מקצועיות חסרת-פשרות, ולקיחת התלמידים שלנו קדימה, בביטחון, מתוך ידע, ובקצב שלהם.

תלוי באורכו. כל המידע אודות מחירים, זמנים, ולוגיסטיקה נמצא כאן.

השיעורים מתקיימים ברח' אשרמן 5, כניסה ב', דירה 5, בת"א (ליד פארק וולפסון, היכן שדרך השלום הופכת לרח' אלוף שדה). ניתן לחנות ברחוב בכחול-לבן (אנא שימו לב לשילוט המקומי), או בחניון פארק וולפסון, כאשר הכניסה אליו היא מדרך הטייסים.

לחלופין, אפשר לעבוד אונליין מכל מקום בעולם באמצעות תוכנת סקייפ (Skype) – ראו מידע נוסף בשאלה הבאה.

לא הרבה, למען האמת. הנה כל מה שצריך:

  • מחשב (נייח, נייד, או טאבלט) עם חיבור יציב לאינטרנט.
  • מצלמת רשת (webcam) רגילה. אם יש לכם מחשב נייד או טאבלט, כנראה שיש לו מצלמה מובנית, שתספיק בהחלט. אם יש לכם מחשב נייח, תצטרכו לקנות או להשאיל אחת. אחת פשוטה וזולה תספיק.
  • להתקין אצלכם במחשב ולהפעיל מראש את תוכנת סקייפ (Skype). סקייפ היא תוכנה חינמית לחלוטין המאפשרת לקיים שיחות וידאו מכל מקום בעולם. תוכלו להוריד ולהתקין אותה מהאתר הרשמי.

השיעור שלנו הוא זמן משוריין עבורכם, והוא מהווה מחויבות של שנינו, כך שביטולים ברגע האחרון אינם המצב האידיאלי. קראו כאן אודות מדיניות הביטולים.

קודם כל, החלמה מלאה! דבר שני, אנא הודיעו לי מוקדם ככל האפשר, בהתאם למדיניות הביטולים.

צרו קשר

ונתחיל

יאללה, בואו נתחיל

השאירו שם, מייל, וטלפון, ונחזור אליכם ממש מהר.

  • אנו שומרים על פרטיותכם. לעולם לא נעביר את המידע לצד שלישי.