עוד על הטכניקה

צוללים עמוק

ככל שיש לך יותר טכניקה, אתה צריך פחות לדאוג בגינה. כלומר, ככל שיש יותר ממנה, יש פחות ממנה.

פאבלו פיקסו

קול הוא כלי משונה – הוא מאוד ייחודי, לכל אחד מאיתנו, לא רק במובן הפיזיולוגי אלא גם באופן שבו אנחנו משתמשים בו לתקשר עם העולם. ומצד שני, מבחינה מבנית, הקול של כולנו בנוי אותו הדבר, ולכן הוא מציית לאותם חוקים אנטומיים, פיזיולוגיים, ואקוסטיים. ברגע שנבין את החוקים האלו, נוכל לעבוד בהתאם להם בכדי לקבל תוצאות טובות, יציבות, ומהירות.

המודל המתקדם איתו אנו עובדים נקרא "ווקולוגיה" (Vocology). הוא מתבסס על ענף מחקרי באותו השם, ונמצא בשימוש בקרב המורים המובילים בעולם כיום. לפי מודל זה, הקול שלנו הוא למעשה תוצאת פעולתן של שלוש מערכות שונות:

  • מערכת הנשימה (הריאות, הסרעפת, ושרירי החזה והגב)
  • מערכת מקור הקול או הרטט (מיתרי הקול והשרירים שפותחים, סוגרים, מאריכים ומקצרים אותם, כמו-גם מיתרי הקול המדומים והסחוסים השונים)
  • ומערכת התהודה (תיבת הקול, הלוע, הפה, הלשון, וחללי האף)

שירה טובה, עשירה ועוצמתית, היא למעשה תוצאה של עבודה יעילה ומדויקת של שלוש המערכות האלו – קודם כל בנפרד, אבל בעיקר יחדיו.

 

במילים אחרות, עלינו לדעת ולאמן את הגוף להפעיל נכון את מערכות הנשימה, הרטט, והתהודה, בנפרד וביחד.. זהו המפתח, בעצם, לקול עוצמתי, יציב, ועשיר – האיזון בין שלושת המערכות הללו. למעשה, הבעיות הקוליות בהן אנו נתקלים נעוצות בחוסר-יעילות של אחת משלושת המערכות (לרוב אצל זמרים מתחילים), או בחוסר-איזון בין שלושתן (לרוב אצל זמרים מתקדמים יותר). בשיעורים שלנו אנו מלמדים את המערכות שלכם כיצד לעבוד ביעילות ובאיזון – כדי שהקול שלכם יוכל לנבוע החוצה, חופשי מלחץ או מאמץ מיותר, כדי שתוכלו להתרכז בשיר, בקהל ובהופעה.

אז מה עושים בתכל'ס?

אופן העבודה

השיעור הראשון מתחיל בהיכרות קצרה, ולאחריה נעשה מיפוי קולי באמצעות תרגיל קצר. מטרת התרגיל היא לקבל מידע על מה הקול שלכם אוהב ורגיל לעשות כרגע. אין כאן נכון או לא נכון – מה שיוצא, אני מרוצה.

ברגע שקיבלנו מידע אודות הקול שלכם וההרגלים הנוכחיים שלו, אנחנו נתחיל לאמן אותו בכיוון הרצוי באמצעות תרגילים המותאמים במיוחד אליכם. נשתמש בשילובים ספציפיים של תנועות, עיצורים, סאונדים מוגזמים, סולמות ותבניות בכדי להביא את אחת, שתיים, או כל שלושת המערכות למצב יעיל יותר ומאוזן יותר.

זאת הסיבה שתוכלו להרגיש שיפור כבר לאחר השיעור הראשון – הכלים הם כלים בדוקים ומוכחים, הן מחקרית והן ניסיונית. הידע התיאורטי והניסיון המעשי של עידן מאפשרים לו ליצור עבורכם תרגילים המותאמים אליכם במדויק. באמצעות התרגילים נביא את הקול שלכם ממקום בלתי-מאוזן, למקום מאוזן; ממקום שבו חלקיו השונים "מפריעים" אחד לשני, למקום שבו חלקיו השונים עובדים יחדיו ומסייעים אחד לשני. ובתום החלק הזה של השיעור – מיישמים כמובן על שיר!

רוצים לדעת עוד? רוצים להיווכח כיצד ניתן להתגבר ביעילות על הקשיים הקוליים שלכם?

צרו קשר

ונתחיל

יאללה, בואו נתחיל

השאירו שם, מייל, וטלפון, ונחזור אליכם ממש מהר.

  • אנו שומרים על פרטיותכם. לעולם לא נעביר את המידע לצד שלישי.