לקול שלנו שלוש פינות

אז איך הגוף שלנו בכלל מפיק קול?

elena-koycheva-799745-unsplash EDIT
עידן ל.

עידן ל.

זמר, מוזיקאי, מורה לפיתוח קול, וקפטן

אז מהו הקול שלנו בעצם? איך הוא עובד? מה צריך לעבוד בגוף, ואיך בדיוק זה צריך לעבוד, בשביל שנפיק קול? ומה בעצם צריך בשביל שלא סתם נפיק קול, אלא נפיק קול במנעדים שונים, בדינמיקות שונות, בצבעים שונים? איך הדבר הזה עובד?

טכניקות וגישות שונות

בעולם פיתוח הקול אתם תשמעו לא מעט גרסאות, חלקן ותיקות וחלקן חדשות יותר. תמצאו היום אונליין כל מיני מודלים שמנסים להסביר ולבאר איך הכלי עובד. חלק מן המידע הזמין היום אינו מעודכן במקרה הטוב, ושגוי במקרה הרע. ברוב המקרים, מדובר בגרעין של אמת שהלך וצבר סביבו שכבות של אי-דיוקים וחצאי-אמיתות, עד שאי אפשר כבר להבחין מה מדויק יותר ומה פחות. יתר על כן, המונחים השגורים היום בפי רבים מן המורים והטכניקות כיום הפכו בעצמם למעורפלים כך שלא ברור עוד כל-כך למה הם מתייחסים. כך יתכן מצב שלמונח מסוים (נניח "בל קנטו") יש משמעות מסוימת אצל דובר א', ומשמעות אחרת לגמרי אצל דובר ב'.

משום כך, נעשים בעשורים האחרונים מאמצים כבירים לפתח טכניקות מוגדרות לפיתוח קול, ולא נדיר לשמוע על זמר או מורה שאומר משהו בסגנון "גיליתי את שיטה X וזה עשה עבורי פלאים, סוף סוף הכל ברור, וכל שאר הטכניקות הן שטויות במיץ." למעשה, כל מה שזה אומר זה שאותו מורה או תלמיד מצא גוף ידע שלוקח אותו קדימה – וזה לגמרי אחלה. אבל בסופו של דבר, לכולנו יש את אותו הכלי, והוא מציית לאותם חוקים פיזיקליים ואקוסטיים. חשוב לזכור, שלא משנה באיזו שיטה או טכניקה תבחרו לעבוד, שיטה היא רק מפה, והמפה לעולם אינה זהה לטריטוריה. אף מודל, שיטה, או טכניקה אינה שלמה. לכן ככל שתלמדו יותר ממספר רב של מורים, תבינו את הכלי שלכם טוב יותר ומזוויות רבות יותר.

הגוף ככלי פיזיקלי

ואחרי כל ההקדמה הזו, המודל שאציג כאן הוא פשוט יחסית, ולדעתי זהו המודל השלם והמדויק ביותר הזמין כיום. זה המודל הווקולוגי (vocology), המתבסס על מדע חדש יחסית באותו שם, שמסביר את תהליך הפקת הקול קודם כל כתהליך פיזיקלי המורכב מתהליכי אווירודינמיקה ותהודה. חשוב כאן להבין: בתור זמרים, אנחנו הרבה יותר מכלי נגינה – אנחנו בני אדם חושבים ומרגישים, עם מסר אותו אנו רוצים להעביר לקהל. אבל הרבה לפני זה, אנחנו כלי פיזיקלי. עלינו ללמוד לתפעל את כלי הנגינה שלנו, שהוא – בדיוק כמו תופים, חצוצרה, כינור, או גיטרה – כלי פיזי המציית לחוקי הפיזיקה והאקוסטיקה. בסופו של דבר, סאונד הוא תנועה של אוויר בחלל תהודה. זה נכון לרמקול איתו באמצעותו אתם מנגנים מוזיקה, וזה נכון גם לגוף שלנו איתו אנחנו מפיקים מוזיקה. הוא כפוף לאותם חוקים. לכן, אם אנחנו רוצים להבין כיצד לתפעל את הכלי שלנו באופן יעיל, עלינו להכיר את החוקים הללו ולהבין כיצד בדיוק הם באים לידי ביטוי בשירה שלנו. פיתוח קול נכון ויעיל הוא למעשה אימון הגוף כך שיעבוד בהתאם לחוקים הללו, ולא נגדם.

אז מהו למעשה תהליך השירה? תהליך הפקת הקול הוא למעשה תוצאת פעולתן המשולבת של שלוש מערכות נפרדות. הפקה קולית נכונה, טבוה ויעילה – בכל גובה, בכל דינימיקה, בכל סגנון מוזיקלי – היא תוצאה של שילוב ואיזון כל שלושת המערכות הללו. מכאן נובע שאם אנחנו נתקלים בבעיה טכנית כלשהי, נניח קול שנחנק או נשבר, היא נגרמת מכך שאחת המערכות לא מתפקדת באופן יעיל, או שהמערכות מתפקדות דווקא טוב, אך אינן מתואמות ביניהן. בואו נכיר אותן:

1. מערכת הנשימה – הכוח

המערכת הראשונה היא מערכת הכוח (Power), המנוע של הקול: זוהי מערכת הנשימה, והיא מורכבת מהריאות, הסרעפת, ושרירי הצלעות והגב המסייעים לגוף לשאוף ולנשוף. אם נניח נשווה את הכלי שלנו לגיטרה, מערכת הנשימה היא כמו יד ימין הפורטת על המיתרים – היא מספקת לכלי את האנרגיה הבסיסית לפעול. ללא האוויר, לא נוכל להפיק קול בשום צורה (וגם לא נוכל להישאר בחיים, שזה כמובן פרט שולי). ניתן לחשוב על הריאות כעל שק של אוויר, שכל תפקידו להתרוקן מעט ובאופן מבוקר בעת דיבור, שירה או נשיפת אוויר, להתנפח מעט בכדי להכניס אוויר חדש. כשהתהליך הזה פועל באופן סדיר, מבלי לרוקן אוויר באופן פתאומי או לשאוף אוויר במהירות גבוהה מדי, אנו אומרים שיש תמיכה מספיקה.

הסרטון הבא ממחיש את מכניקת הנשימה. שימו לב שלא רק הסרעפת המפורסמת משתתפת בתהליך:

2. מערכת הרטט – מקור הקול

מערכת הרטט, מקור הקול (Source): מקור הקול הן שפתות הקול (או בשמן הנפוץ יותר, מיתרי הקול). שפתות הקול מתפקדות למעשה כמתנדים (oscillators), כלומר חומר שנע באופן מחזורי ומחולל גל קול. זה אמנם נשמע מסובך, אבל זו רק הצורה הטכנית לומר ששפתות הקול הן כמו שסתום, שתפקידו לקחת את האוויר העולה מן הריאות להמיר אותו לסאונד (או בשפה פיזיקלית, תפקידן להמיר את האנרגיה הקינטית של האוויר לאנרגיה אקוסטית). שפתות הקול עצמן מורכבות מכל מיני שכבות, ויש להן שרירים המסייעים להן להיפתח ולהיסגר, להתארך ולהתקצר. כך אנחנו מסוגלים להפיק צלילים נמוכים, צלילים גבוהים, צלילים אווריריים או לחוצים, בהתאם למה שאנחנו רוצים ומעדיפים. עם זאת, חשוב לציין שבעוד שפתות הקול הן המקור הקול העיקרי איתו אנחנו לרוב עובדים, הן לא היחידות. לצידן קיימים גם מתנדים אחרים, כגון מיתרי הקול המדומים, סחוסי האריטונאידים (arytenoids) ואחרים, שיש להן חלק חשוב בשירה בסגנונות מוזיקליים מסוימים.

סרטון האנימציה ממחיש כיצד שפתות הקול (הנמצאות בתוך "הבית" שלהן, שנקרא תיבת הקול, או Larynx באנגלית) מפיקות סאונד:

3. מערכת התהודה – הפילטר

מערכת הפילטר (Filter), או מערכת התהודה: זוהי המערכת האחראית לעיצוב גלי הקול שמפיקים שפתות הקול, החל מרגע ההפקה ועד שהסאונד עוזב את קצה השפתיים ומתפזר אל חלל החדר. מערכת זו מורכבת למעשה מתיבת הקול עצמה (או הלרינקס, larynx, שזו הקופסה בה מותקנים מיתרי הקול), חללי הלוע האחורי, חללי הפה, ומערות הסינוסים והאף. למערכת זו חשיבות קריטית לא רק באיכות הסאונד שלנו, אלא גם בשיפור יעילות מערכת הרטט (שפתות הקול). ההבדלים הסגנוניים שבין שירה אופראית וקלאסית מחד ומחזות זמר מצד שני, נעוצים ברובם בשינויים שאנו בוחרים לעשות במערכת הזו.

נדבר כאן עוד הרבה על שלוש המערכות האלו, יחד ובנפרד, כיוון שכל אחת מהן ראויה לתשומת לב באופן נפרד. כשאתם רוצים לבחור מורה לפיתוח קול, חפשו מורה שמבין (או מבינה) כיצד המערכות האלו פועלות. הרי כשהאוטו מתקלקל, או סתם לא נוסע כמו שאנחנו רוצים, אנחנו מחפשים מוסכניק שיודע לזהות ולבודד את הבעיה ברכב, לפרק את החלק הבעייתי, לתקנו, ואז להחזירו שוב לרכב. כך גם בפיתוח קול – פיתוח קול יעיל ומעודכן הוא פיתוח קול שיודע לזהות, לבודד, ולתקן נושאים שונים בכל אחת משלוש המערכות הללו, ואז לאזן ביניהן מחדש. רק כשהמערכות מאוזנות, אנחנו נהנים מחופש טכני המאפשר לנו לעשות את הדבר החשוב באמת – לשיר את המסר שלנו לקהל המאזינים.

בסרטון הישן אך המדהים הזה ניתן לראות ולשמוע כיצד הצורות השונות (במילים אחרות, הפילטרים) שאנו יוצרים באמצעות חללי התהודה שלנו יוצרים את שלל התנועות הקיימות בשפה שלנו. שימו לב שלכל תנועה יש איכות (והרגשה) שונה לגמרי:

עוד נדבר הרבה על המכניזם הקולי, על שלושת המערכות הללו ועל האופן בו הן עובדות אחת  ביחס לשניה. בינתיים, קחו רגע להעריך כמה גמיש הכלי שלכם. נסו לנשום, לשאוף, לייצר צלילים משונים כמה שתרצו, ולשנות את חללי התהודה שלכם באופן קיצוני. הכלי שלנו גמיש בצורה יוצאת מן הכלל – תחקרו אותו ללא חשש.

שאלות? בכיף! השאירו תגובה, או צרו קשר באמצעות הכפתור שלמטה.

שדרו הלאה

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on pinterest
Share on pocket

יאללה, בואו נתחיל

השאירו שם, מייל, וטלפון, ונחזור אליכם ממש מהר.

  • אנו שומרים על פרטיותכם. לעולם לא נעביר את המידע לצד שלישי.